// Juhtkiri Number MUUSEUM NR 2 (49) 2022 - sügis/talv

Ajakiri Muuseum muutub

Külli Kaus Ajakiri Muuseum
Muuseum välisvaade

Kui sain 2022. aasta kevadel ajakirja Muuseum uueks peatoimetajaks, kuulus mu lähteülesannete hulka muuta ajakirja ilmumisgraafikut. Et süvendada lugejate huvi, hakkame avaldama uusi artikleid igal kuul. Loodetavasti annab see põhjuse külastada Muuseumi netikülge senisest tihedamalt. Püüame jätkuvalt hoida artiklid ja teemakäsitlused muuseumivaldkonna inimestele huvitavad ning pakkuda mujal ajakirjanduses ilmuva kõrvale detailsemaid sissevaateid. Muidugi mõista on oodatud kõik lugejate ettepanekud ja kaastööd!

Kätte on jõudmas 2022. aasta sügis, aeg alustada uut hooaega. Käesolevas numbris arutleb Jaanika Anderson Tartu Ülikooli Muuseumist muuseumiterminoloogia üle, käsitledes muuhulgas 24. augustil ICOMi üldkogul Prahas vastu võetud uut muuseumi definitsiooni. Vahetumaid Praha-muljeid jagab peagi meie veergudel Annika Aus Tallinna Kirjanduskeskusest.

Päevakajalisel militaarpärandi teemal arutleb Tiina-Mall Kreem, kes külastas Hiiumaa Militaarmuuseumi. Kuidas saaks ja peaks muuseum muutunud maailmas sõda mõtestama. Kas ja kellele on sellist muuseumi vaja, sellest saab lugeda artiklist „Muutub maailm, muutub muuseum. Tähelepanekud Hiiumaa Militaarmuuseumist“.
Laiemalt keerulisest pärandist ning miks sellest on oluline muuseumis rääkida kirjutab Taavi Koppel Harjumaa Muuseumist oma artiklis „Lood, millest ei tohi vaikida“. Teema oli fookuses juulis toimunud Balti Museoloogiakoolis Leedus.

Kevadel arutles Sander Jürisson oma EMYA konverentsi käsitlevas artiklis muuseumide ja kogukonna vahelise ühenduse olulisuse üle. Hea meel on teatada, et meie esimese kogukonnamuuseumi loomise loo on nüüd kirja pannud Laura Jamsja Kalamaja muuseumist. Ühtlasi soovime Kalamaja kolleegidele õnne esimese aasta täitumise puhul!

Nagu juba öeldud, saab muuseumihuvilistel olema põhjust meie ajakirja ikka ja jälle külastada: lähiajal on ilmumas Kert Kase artikkel üle-eestilise Muuseumikaardi viimastest arengutest, koolide ja muuseumide koostöövõimalustest ning ühest erilisest projektist kirjutab meile Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi liige ja Prantsuse Lütseumi õpetaja Liis Reier. Loomulikult saame lugeda septembri lõpus Narvas toimuva XXV Eesti Muuseumide Festivali olulisematest teemadest. 2022. aasta konverents kannab pealkirja „Kestlik muuseum“ ning uurib, kuidas mõtestada keskkonnahoidlikku muuseumi ning kuidas aitab muuseume oma kestliku tegevuse kujundamisel Rohelise Muuseumi programm.

Rahulikku ja töökat sügist, kohtumiseni Muuseumis ja muuseumis!

Külli Kaus

Peatoimetaja

Viited