Eesti Kultuurkapitali aastapreemia
Reedel, 31. jaanuaril jagati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimunud galaõhtul Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaid. Tartu Ülikooli muuseum pälvis näituste „Minu elu ülikool“ ja „Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid“ eest rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia.
Muuseum sai kahe näituse eest tunnustuse kõrgetasemelise museoloogilise töö eest nende väljatöötamisel.
Ülikooli muuseumi aastanäitusel „Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid“ vaadeldakse 1920. aastatest saati toimunud sündmusi, mis on mõjutanud Eesti riiki ja ülikooli. Näitusel tõstetakse rahvusülikooli kaudu esile meie rahvusliku mõtte arengulugu ja selle ideaalid Eesti vastuoluliste ning murranguliste sündmuste kontekstis, vaadeldes muu hulgas ka ebaõnnestumisi ja pettumusi. Näituse kuraatorid on Mairo Rääsk ja Mariliis Hämäläinen. Näituse kujundas Evelin Urm. Näitus valmis Eesti Vabariik 100 toel. Näitus on muuseumi ajutiste näituste saalis avatud kuni 6. septembrini.
Näituse ajendiks oli EV100 näituseideede konkurss – tekkis idee ja selle taha kontseprsioon. „Kohe algusest peale oli selge, et me ei kavanda tavapärast juubelinäitust, vaid mõttevahetust algatavat ja mõtlemisainet pakkuvat,“ ütles näituse idee autor Mairo Rääsk. „Ideenäituse ja dialoogi kontseptsioon andis rahvusülikooli teema puhul võimaluse jõustada ning võimendada meie näituse keskset ideed – Eesti rahvusülikoolil on olnud keskne rolli Eesti riigi ja ühiskonna kujundamisel,“ lisas ta.
Näituse „Minu elu ülikool“ peakuraatori Mariann Raisma sõnul oli selle näituse puhul oluline kaasamine nii näituse idee kui sisuloome tasandil – intervjuud ja küsitlused erinevate siht- ja sidusrühmadega andsid olulisi ideid ka näitusele. „Lisaks kaasamisele olid näituse kujundamisel olulisteks märksõnadeks elamuslikkus, interaktiivsus ja terviklikkus – ülikooli lugu ja keskkond moodustavad seotud emotsionaalse terviku. Näituse aluseks on metodoloogia, mis arvestab eri tüüpi külastajagruppide huvisid – külastaja jaoks on see intuitiivne, ent see võimaldab näitust nautida erinevatel õppijatüüpidel,“ lisas ta.
Ülikooli ajaloo uus püsinäitus „Minu elu ülikool“ avati möödunud aasta 29. novembril muuseumi Morgernsterni saalis. See kajastab ülikooli lugu läbi nelja sajandi ja otsib vastust küsimusele, kuidas on Tartu Ülikool mõjutanud meist igaühe elu. Näitusel tõstetakse Tartu Ülikooli lugu esile kolme algusega: ülikooli asutamisega 1632. aastal, taasasutamisega 1802. aastal ning emakeelse ülikooli asutamisega 1919. aastal. Külastajale tutvustatakse ülikooli valdkondi ja Tartu teadusloo mõju meie tänapäevale. Samuti kajastatakse ülikooli kultuurikontakte kolmel viimasel sajandil. Näitus heidab pilgu ka sellele, kuidas on ülikool oma hoonetega kujundanud Tartu linnaruumi. Suur osa näitusest on pühendatud üliõpilastele ja üliõpilaselule. Näituse kuraatorid on Mariann Raisma, Lea Leppik, Kristiina Tiideberg, Terje Lõbu, Janet Laidla, Ken Ird, Kaija-Liisa Koovit, Virge Lell, Karoliina Kalda, Paula Põder ja Külli Lupkin. Näituse kujundas Mari Kurismaa ja graafilise lahenduse tegi Mari Kaljuste. Saali renoveerimist ja näituse valmimist toetasid Tartu Ülikool, Kultuuriministeerium, Epp Tsirk-Jüriado Eesti Ameerika Fondi kaudu, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Rootsi Suursaatkond, Moodne Valgustus ja Joonstuudio.
Näitused on taas avatud. Maikuus on ülikooli muuseumi majad avatud talvistel lahtiolekuaegadel K-P 11-17, alates 1. juunist T–P 10–18.
Muuseumil on väga hea meel tunnustuse üle ja me täname kõiki koostööpartnereid, kes näituse valmimisele kaasa aitasid.