// Ikkagi inimene Number MUUSEUM 1 (48) 2022 - kevad/suvi

Ikkagi inimene: Külli Kaus ja Marleen Soosaar

Külli Kaus. Foto: Meeli Küttim

Alates 2022. aasta kevadest ilmub ajakiri Muuseum peatoimetaja Külli Kausi juhtimisel. Ajakirja toimetuskolleegium on saanud veel teisegi uue liikme: Eesti Tervisemuuseumi haridus- ja teenuste juht Marleen Soosaar seisab hea, et kajastamist leiaksid muuseumipedagoogika arengud ja põnevad algatused. Saame Külli ja Marleeniga tuttavaks!

KÜLLI KAUS

Tallinna Linnamuuseumi Lastemuuseumi Miiamilla õppedisainer

 

Milline on Sinu esimene muuseumi- või näitusemälestus? 

Minu esimene näituse mälestus on varasest lapsepõlvest vanaisa ja onuga näituselt, kus oli palju suuri ja kuldseid kelli. Ma kahtlustan, et see võis olla Kadriorus Mikkeli muuseumis. Veel mäletan Ermitaaži uhkeid saale ja hiilgust.

Huvitav ja köitev näitus on…

… selline, mis haakub olemasolevate teadmistega, aga lisab neile midagi uut.

Milliseid kirjutisi tahaksid ise ajakirjast Muuseum lugeda? 

Ühtaegu asjatundlikke ja üldhuvitavaid. 

Kui Sa ei töötaks muuseumis, siis Sa…..

Töötaksin mõnes heategevusorganisatsioonis.

Külli Kaus. Foto: Meeli Küttim

 

 

MARLEEN SOOSAAR

Eesti Tervisemuuseumi haridus- ja teenuste juht

 

Milline on Sinu esimene muuseumi- või näitusemälestus? 

Üks varasem näitusemälestus pärineb kas 1990. aastate lõpust või päris 2000. aastate algusest, kui käisin oma vanatädiga vaatamas Jüri Kassi mustvalgeid portreefotosid. Need kahtlemata avardasid mu arusaama kunstist kui sellisest ja tekitasid terve rea küsimusi, millele ei olnud üheseid vastuseid ja saime hoopis koos arutada nende üle.

Huvitav ja köitev näitus on…

… natuke nagu üllatus, avab mõne kindla teema veidi ootamatu nurga alt ja pakub nii uut teadmist kui silmailu. Heas tasakaalus peavad olema näituse visuaalne tervik ja sisuline teravus ühes tugeva kandva teemaga, mis mind isiklikult puudutab. Näiteks torkab pähe sügisel Leuveni raamatukogus nähtud “To the edge of time”.

Milliseid kirjutisi tahaksid ise ajakirjast Muuseum lugeda? 

Ajakirjast loen eelkõige otseselt tööga seotud artikleid, kuid alati kõnetavad ka päevakajalised teemad. Kuna ma ise töötan muuseumis, on huvitav lugeda näituste kohta autoritelt, kes ise igapäevatöös muuseumide ja kunstikriitikaga ei tegele. See rikastab küllaltki kitsale sihtrühmale suunatud ajakirja. 

Kui ma muuseumis ei töötaks, siis…

… oleksin sellegipoolest agar näituste ja muuseumide külastaja nii kodu- kui välismaal (ja võib-olla isegi unistaksin muuseumis töötamisest). 

 

Palju indu ja edu Küllile ja Marleenile!

 

Marleen Soosaar
Viited