// Juhtkiri

Muuseumimaailm muutub järjest laiemaks

Lii Sammler Ajakiri Muuseum
muuseumiharidus Tartu Ülikoolist.

Ajakirja Muuseum kevadsuvises, pikalt küpsenud numbris ütleb Hiiumaa muuseumikorüfee Helgi Põllo, et vanasti olid muuseumitöötajate kokkusaamised nagu kursuse kokkutulek, kuna kõik olid ajaloolased. Tänapäeval on muuseumitöötajate hulgas väga palju väga erineva koolitusega inimesi – on ju ka muuseumimaailm ise muutunud järjest laiemaks.

Teadurite, koguhoidjate ja giidide kõrval saavad järjest olulisemaks turundajad, IT-asjatundjad, projektijuhid, pedagoogid ja ja veel paljud teised muuseumitöötajad. Samas ei ole ei Eesti kõrg- ega ametikoolides õppekavu, mis oleksid algusest lõpuni suunatud konkreetselt muuseumitöötajate ettevalmistamisele.

Ajakiri Muuseum toob rõõmuga välja, et viimastel aastatel on meie kõrgkoolid asunud seda muret lahendama. Sügissemestril alustavad muuseumitöötajatele täiendõppe pakkumist ehk nn mikrokraadõpet juba neli Eesti kõrgemat õppeasutust – Tartu Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikool ja Kõrgem Kunstikool Pallas. Inimesed, kellel on õpihimu, leiavad nende õppekavadest, mida tutvustame ka valminud ajakirjanumbris, kindlasti endale huvipakkuva ja sobiva. Teadmisi ei ole kunagi liiga palju!

Julgus, teadmishimu ja soov ennast ning oma muuseumi arendada on kindlasti ühiseks jooneks neil meie kolleegidel, kes on esimese poolaasta jooksul pälvinud tunnustuse kas kodumaal või kaugemal. Mõnd neist tutvustame ka ajakirjas. Palju õnne kõigile, kelle tööd on märgatud!

Paljusid muuseumitöötajaid ootab ees teguderohke suvi. Neile aga, kellel on aega hinge tõmmata, loodab ajakirja Muuseum värske number olla mõnusatel suvepäevadel heaks kaaslaseks.

Viited