// Ikkagi inimene Number 1 (44) 2020 - Digikultuur ja muuseum

Muuseumisõber Riin Alatalu

Kultuuripärandi alalhoidja ja muinsuskaitsja Riin on tegusalt ja rõõmsameelselt ikka muuseume toetanud. Eriliselt heaks sõbraks sai Riin kooliõpilaste suurima külastusaktsiooni aastal 2013 „Pärandini rööbastel” korraldamise eest. Samuti algatas tiitli omanik Eesti Töötukassa ja muuseumide koostöö, kus tööotsijad on leidnud muuseumides kas ajutist või ka püsivat tööd. Riin valiti Muuseumisõbraks 2014.

Milline on Teie esimene muuseumi- või näitusemälestus?

Päris konkreetselt esimest mälestust ei oska esile tuua. Ema ja vanaisaga käisime väga palju muuseumites ja näitustel. Väga eredalt mäletan, et Kadrioru lossis eksponeeriti Niguliste kiriku Hermen Rode altari tiibasid. Püha Viktori  lugu oli piinav ja hirmus, aga tahtsin seda alati uuesti näha kui Kadriorus käisime.

Milline muuseum või näitus (välismaal või Eestis) on jätnud kustumatu või unustamatu mulje?

Muljeid tuleb pidevalt juurde. Mulle meeldib, kui satun näitusele, millega mul on varasem kokkupuude. Jälgisin F. L. Wrighti pärandi kandmist maailmapärandi nimekirja ja napp kuu pärast komitee otsust olin väga õnnelik, kui sain tutvuda Wrighti kodu ja loominguga Chicagos. 

Mis muudab ühe näituse huvitavaks ja köitvaks (professionaalsest või isiklikust vaatenurgast)?

Lugu ja seosed, eksponaatide sidumine suurema pildiga.

Milline on muuseumide positsioon Eesti kultuuriväljal? Milliseid potentsiaale võiksid muuseumid julgemalt realiseerida?

Muuseumidel on Eestis väga hea positsioon. Ma arvan, et muuseumide omavaheline konkurents on tore ja eluterve. Muuseumid võiks olla rohkem integratsiooni vedurid, et kõik siia erinevatel aegadel kolinud inimesed märkaks ometi, mis maa see on, kus nad elavad.

Milline on Teie värskeim näituse- või muuseumikogemus? Või hetkel, mil ligi 2 kuud pole olnud eriolukorra tõttu võimalust näituseid külastada – millist muuseumi/näitust külastama kibelete?

Õnneks olin ma üsna järje peal enne, kui muuseumid lukku pandi. Muinsuskaitse tudengitega plaanin veel kord külastada August Komendandi näitust, KUMUs on vaatamata Vello Vinna näitus ja loomulikut ootan liikumisvabadust, et külastada väikemuuseumeid üle Eesti.

Viited