„… metsik kunstiteos, millest sai läbi ratsutada ja mida igast võimalikust vaatenurgast silmitseda, mida võis nuusutada ning kus võis päikse käes pikutada ja tukastada, aga see oli veel midagi enamat, see oli kunstiteos, mis arenes iseenesest.“ (Kaspar Colling Nielsen, Euroopa kevad, lk 322)
Meie muuseumide kogud sisaldavad imelisi esemeid. Paljud neist objektidest jõuavad varem või hiljem ka konservaatorite töölauale. Eri materjalidest koosnevate objektide konservaatoril on materjalivalik reeglina üsna seinast seina ja sinna vahele mahub suurepäraselt ka objekt, mis on valmistatud elevandiluust. Üks selline tõeline elevandiluust ime oli minu töölaual 2022. aastal. MuISis on selle objekti nimetus „tornikujuline ese“ ja see kuulub Eesti Kunstimuuseumi…
16.–19. mail 2023 toimus Riias XIII Balti riikide konservaatorite-restauraatorite triennaal. Tegemist on juba 36 aastat kestnud traditsiooniga, mis sai alguse Riias aastal 1987.
Kokkuvõte:Kultuuripärand on inimkonna vaimne ja materiaalne saavutus. Selle materiaalne osa ehk kultuuriväärtused, mis sageli mälestavad ajaloosündmusi, annavad teadmisi minevikust ja väljendavad kultuurilist kuuluvust, on samas ka väärtesemed, mida kõrvalised isikud kipuvad ebaseaduslikult omastama või varastama. Kultuuriväärtuste saatus on sageli seotud ka suurte ajalooliste protsessidega (sõjad, koloniseerimine), mistõttu neid viiakse korduvalt ühest kohast teise ja võidakse hiljem tagasi nõuda.Tagastamisjuhtumeid peetakse sageli…
Kirjanik Friedebert Tuglas vastaks, et tahaks olla alles väike Illimar.Kirjaniku vastus võib viidata soovile taaselustada oma lapsepõlvemälestusi ning samal ajal saada ka uusi teadmisi maailmast.
I osa
Peegeldused EMYA 2023 konverentsilt ja auhinnatseremoonialt
Eesti Rahva Muuseum on 2018. aastast korraldanud eesti kultuuri tutvustavat lühikursust „Ela eestlaste elusid“. See on mõeldud uussisserändajatele, kelleks loetakse Eestis vähem kui viis aastat viibinud inimesi, ning vähelõimunud püsielanikele. Meil on mitmeid kogukondi, näiteks vene- ja eestikeelne, kelle kokkupuude üksteisega on pigem nõrk. Viimastel aastatel on märgatud, et ka uussisserändajate kogukonnad jäävad erinevatel põhjustel omaette.
Liikumine on areng. Mulle tundub, et muuseumid võivad tulevikus olla ainus koht, kus saame liikuda ajas nii edasi kui ka tagasi. Tehniliste abivahendite abil saame liikuda tulevikku ning väärtuslike museaalide ja inimeste poolt räägitud lugude ajas tagasi minevikku. Kutsume kõiki liikuma!
Täida palun allolevad väljad ja saadame Sulle uue numbri saabudes teavituse!