Sõna „kuraator“ pärineb ladinakeelsest sõnast cura, mis tähendab hoolt kandma või hoolitsema.1 Muuseumi kontekstis on kõnealune hool olnud tavapäraselt suunatud museaalidele – nende kogumisele, konserveerimisele ja vahendamisele. Viimastel kümnenditel on muuseumide prioriteete suurel määral ümber hinnatud, tuues tähelepanu keskmesse publiku vajadused ja tugevama kontakti kogukondadega.
Intervjuu toimus 2021. aasta varakevadel Tallinnas. On veel piirangute periood, kui kõik muuseumid publikule külastamiseks suletud. Vestlesime Lennusadamas (Vesilennuki 1) Urmas Dreseni hubases kabinetis.
2020.aasta lõpul toimunud ICOM Eesti seminar “Hooliv muuseum?” võttis vaatluse alla muusuemide rolli tänastes ühiskondlik-sotsiaalsetes oludes. Taustaks viimastel aastatel ICOMis toimunud diskussioonid muuseumidefinitsiooni üle- kas muuseumid peaksid oma traditsioonilise missiooni, ainelise ja suulise pärandi kogumise, säilitamise ja tutvustamise kõrval aktiivselt suhestuma ühiskonnas päevakajaliste teemadega - ning Black Lives Matter ja COVID-19 pandeemia mõjud, arutleti hoolivuse ja respekti väljendamise teemadel muuseumides…
Pimeduses vihvatavad või puuriida vahelt ilmuvad nahkhiired võivad nii mõndagi meist ehmatada. Kui nad inimest veel lähemalt uudistama tulevad, võib see tunduda rünnakuna. Ometigi said need väikesed õhuakrobaadid oma kõikide müsteeriumidega mulle armsaks kohe, kui neid mõni aasta enne näituse valmimist talvitumispaigas koos nahkhiireuurijatega loendamas käisin.
Muuseumid on näituste disaini meistrid. Oskuslikult õmmeldakse haaravaks looks kokku ajaloolised faktid, neid toetavad esemed ja arhiivimaterjalid. Lugu omakorda saab selga rätsepaülikonna, mis kätkeb endas hoolega valitud kujundust, värve ja muid graafilisi elemente.
Kalevipoja Koda toimetab Jõgevamaal väikses Kääpa külas. Sihtasutus on valla all-asutusena loodud 2004. aastal algselt Saare valla, nüüd Mustvee valla tiiva all.
Mõtteid inimkesksest lähenemisest muuseumides ERMi aastaraamatu nr 62 lugemise järel.
Eesti ICOMi uurde loodi 2021. aasta veebruaris keskkonnateemade töörühm. Keskkonnahoid on nii üle maailma kui ka kohalikult nõnda aktuaalne küsimus, et ehk ei vajagi põhjendamist, miks see on tähtis ka muuseumidele. Siiski tahan esile tuua keskkonnahoiu kui ühe jätkusuutlikkuse eesmärgi, mille kaudu on meie töörühm seotud 2019. aastal Kyotos ICOMi peaassambleel vastu võetud jätkusuutlikkuse eesmärkidega.
Keeleteadlane David Crystal on öelnud: „Ainsad keeled, mis ei muutu, on surnud keeled.“ Keel muutub kõikidel selle tasanditel – muutub sõnavara, muutub grammatika, muutub sõnade tähendus. Keel muutub eri põhjustel, olles tihedalt seotud ühiskondlike muutustega ja protsessidega (nt üleilmastumine, meediastumine), samas reageerib ka ühiskond ise keeles toimuvatele arengutele. Kõige lihtsam on keelemuutusi jälgida sõnavaras, tähenduse muutumisele me tavaliselt sedavõrd suurt…
Täida palun allolevad väljad ja saadame Sulle uue numbri saabudes teavituse!