7. detsembri Sirbis mõtiskles Margaret Tali kunstikogumise, poliitika ja tulevikumuuseumide üle. Minagi osaleksin meelsasti muuseumiterapeut-koolitaja poolt suunatud vestlusringis, uuriks erinevate ühiskondlike teemade ja inimlike tunnete peegeldusi kunstiteostel, süveneks kollektsioonide kujunemiseloosse või mõne eriti paeluva kunstiteose biograafiasse. Objektile lähenemine erinevate vaatenurkade ja tõlgendusvõimaluste kaudu on saanud muuseumidele üha omasemaks, aga see – nagu enamik arenguid – on toimunud tasapisi ja protsess…
Teist sügis-talve järjest saavad Eduard Vilde muuseumi galeriipinnal kokku sõna ja kujutav kunst. Alates 31. oktoobrist saab seal näha ühtaegu sügishämarusse ja advendiootusesse sobivat näitust „Anna sõna, mida mööda minna. Palvemeeleolud Eesti luules ja kunstis“ (kuraator Kairi Tilga, kujundaja Mae Kivilo).
Näitleja ja pedagoog Anu Lamp on kirglik näituste ja muuseumide külastaja välismaal reisides ja kodumaad avastades. Anu oli nõus jagama mõningaid meeldejäävamaid muuseumimuljeid.
Eesti Muuseumiühingu ilusal ümmargusel 30. tegutsemisaastal on hea meel esitleda ajakirja Muuseum uuenenud kujul. Käesolev number on järjekorras neljakümne esimene… ja ühtlasi esimene – esimene samm veebipõhiselt ilmuva väljaandena.
Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua esile muuseumitöö erinevaid tahke. Auhindu annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu koostöös Eesti Muuseumiühingu ja Kultuuriministeeriumiga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital. Kõik võitjad saavad endale pisikesed Muuseumiroti kujud (skulptor Tiiu Kirsipuu). Rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid näituse ja püsinäituse auhinna võitjale. Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala…
2018. aastal sai valmis põhjaliku uuenduskuuri läbinud Maarjamäe ajalookompleks. Publikule avati välialad ja lossihoones uus püsinäitus „Minu vaba riik“, mis räägib külastajatele Eesti viimase saja aasta loo. Eelkõige noorematele muuseumikülastajatele valmis lisaks ka riigi ja ühiskonna teemasid tutvustav hariduslik-mänguline Laste Vabariik. See on elamuskeskkond, kus saab mängu kaudu tundma õppida meid ümbritseva ühiskonna toimimist. Eesti ühiskonda aluseks võttes on loodud…
2007. aastal tuli professor Machcewicz välja ideega ehitada Poola Teise maailmasõja muuseum. Tema mõte oli, et poolakad peaksid Teise maailmasõja ja selle tagajärgede kohta esitama oma narratiivi. Machcewicz ütles: „Aeg on küps, et Poola võtaks sisse koha, mis meil võiks olla Euroopa Liidus, kui me ei määraks end ise isolatsiooni, kui me ei lukustaks end ümberpiiratud kindlusesse […]. Selline Euroopas…
28. septembril 2018 taasavati EÜSi majas pidulikult Aleksander Bergmani eesti rahva ajaloo tähtsündmuste ainetel maalitud pannoo. Pannoo ajaloost ning pikaajalist konserveerimis ja rekonstrueerimisprotsessi saatnud koostööst annavad ülevaate Tiina-Mall Kreem ja Hilkka Hiiop.
Dubrovnikus 26.–28. septembril toimunud kultuuripärandikonverents „The Best in Heritage“ tõestas taas maailmas levivat trendi, et muuseum kui mälu- või pärandihoidja ei ole enam ainult esemeid ja lugusid eksponeeriv institutsioon. Muuseumid on tänapäeval väga sageli ka avaliku diskussiooni tekitajad. Dubrovnikus esinenute seas oli palju institutsioone, kes on võtnud endale nn sotsiaalsete küsimuste lahendaja või turvatunde pakkuja rolli. Muuseumid tõstatavad ühiskonnas olulisi…
Juunis (11.06–15.06.2018) said Läti, Leedu ja Eesti muuseumitöötajad kokku Kaunases, et end ametialaselt täiendada ja veeta koos üks inspireeriv nädal. Seekordse, juba viieteistkümnenda Balti museoloogiakooli teemad koondusid pealkirja alla „Muuseumi ümbermõtestamine: avatus uutele tuultele“ (“Rethinking the Museum: Opening Up to New Voices”). Seminarid keskendusid eelkõige publiku kõnetamisele, rõhutades, kui oluline on külastaja kogemus näitustega suhestumisel. Ühtlasi uuriti ja katsetati mitmesuguseid…
Täida palun allolevad väljad ja saadame Sulle uue numbri saabudes teavituse!